Jak zrobić pomiar korozymetryczny?

Corosimetry, opiera się na wykonaniu serii pomiarów polaryzacji liniowej w określonych odstępach czasu oraz jej automatycznej analizie i przedstawieniu wyników w funkcji czasu. NOVA umożliwia zrobienie takiej procedury.

1. Wykonanie procedury korozymetrii opiera się na wykorzystaniu kilku przedstawionych już komend i połączenia ich w złożoną, automatyczną procedurę. W tej poradzie znajdą się ogólne informacje jak przygotować procedurę i odnośniki do porad ze szczegółami.
Podstawą do pomiaru korozymetrii jest procedura Linear polarisation, znajdująca się w folderze Default procedures. Ponieważ mamy wykonaś serię takich pomiarów, to dodajemy do niej komendę Repeat.
2. W komendzie umieszczamy wszystkie pozostałe komendy prócz Autolab control. Samą komendę Repeat ustawiamy na powtórzenia co określony czas (sposób podano tutaj).
3. Jako podrzędna do LSV Staircase jest komenda automatycznej analizy Corrosion rate analysis. Wybieramy w niej tryb Polarization resistance i podajemy parametry analizy tak jak podano w tej poradzie.
4. Do pomiaru dodajemy komendę Calculate signal, jako podrzędną do LSV Staircase. Ustawiamy w niej i linkujemy parametry tak, aby wyliczała ona pojedynczą wartość czasu. Linkujemy zmienną z sygnałem Time z LSV Staircase. Działanie Calculate signal opisano tutaj a linkowanie tutaj.
5. Do komendy Repeat dodajemy dwie komendy Build signal. Jedna będzie służyć zbieraniu sygnału Tcyklu (czas początku LSV), druga będzie zbierać sygnały zanalizowane przez komendę Corrosion rate analysis. Opis działania komend Build Signal podano tutaj. Ustawione tak komendy Buil signal należy zgrupować.
6. W czasie całego eksperymentu, po zakończeniu każdej krzywej zostanie przeprowadzona analiza. Jej wyniki znajdą się w grupie. Aby przedstawić je na wykresie należy go zrobić klikając w [More] we właściwościach grupy i przechodząc na plot. Metoda dodawania wykresu jest zaprezentowana tutaj. Warto zmienić kolory wykresów i umieścić je na konkretnych wykresach - pokazano to tutaj.
7. W tym momencie wykres będzie miał pojedyncze punkty. Całą grupę należy skopiować za komendę Repeat. W tym momencie nalezy zmienić numery wykresów tak, żeby wykres ogólny wyświetlał się na 1, w powtórzeniach pokazywały się na 2 a LSV pokazywało na 3.
8. Przykładowy wynik w teście na Dummy cell. Procedurę można pobrać z tego linku.